Podczas, gdy w Polsce zachwycamy się tradycyjnymi pączkami, za oceanem z takim samym smakiem jedzą donaty, czyli najprościej mówiąc – ciastka z dziurką.

Długa historia donata

Donaty to część amerykańskiej historii, bynajmniej najnowszej. Zostały bowiem wymyślone w XIX wieku i niewiele czasu było potrzeba, aby dotarły także do Polski. Obecnie cieszą się dużą popularnością w Europie zachodniej, gdzie powstają kawiarnie serwujące wyłącznie donaty pieczone według stricie amerykańskiej receptury. Jest ona oczywiście opatentowana, więc jeśli spotkamy gdzieś szyld z napisem Mini Donat King, to koniecznie należy zrobić sobie wtedy przerwę na coś słodkiego. 

Donaty – część popkultury

Te cieszące wzrok pączki z dziurką serwowane w różnych polewach mają swoje stałe miejsce także w amerykańskiej kinematografii. W wielu firmach spotykamy się ze sceną, kiedy policjanci czy zwyczajni obywatele urzekają się smakiem donatów w przerwie śniadaniowej. Wygląd i kształt donata jest zatem niepowtarzalny i zarezerwowany tylko dla tych amerykańskich pączków. 

Donaty powszechne i w Polsce

Amerykański przysmak już dawno podbija całą Europę. Jakiś czas temu zawitał także do Polski. Najpopularniejszym sposobem na serwowanie donatów jest franczyza. Kawiarnia, gdzie donaty będą miały swoje istotne miejsce, to świetny pomysł na biznes. Warto z niego skorzystać, zanim donaty staną się tak powszechne, jak nasze polskie pączki, bo wówczas przestaną być jednocześnie modne.